VILPE 50 vuotta – perustaja Eero Saikkonen on yhä täydessä vauhdissa

VILPEn perustaja Eero Saikkonen täyttää toukokuun lopussa 75 vuotta, mutta eläkkeelle jääminen ei kuulu hänen lähivuosien suunnitelmiinsa.
”En jää pois ennen kuin tuotevalikoima on uudistettu”, Saikkonen sanoo työhuoneessaan. Työpöydällä lepää kasa erilaisia putkia ja ilmanvaihtotuotteita.
”Meidän on uudistettava monia tuotteita osin siksi, että valmistuksessa käytetyt muotit ovat tulleet tiensä päähän. Samalla tähtäämme uusille kansainvälisille markkinoille, joilla tarvitaan täysin erilaisia ratkaisuja”, hän jatkaa.
Vienti ja innovaatiot vievät eteenpäin

Rakennusalan matalasuhdanne vaatii uutta ajattelua. Saikkosen mukaan ratkaisu on vienti ja erityisesti älykkäät ratkaisut, kuten VILPE Sense -järjestelmä. VILPE Sense avaa ovia Eurooppaan ja Yhdysvaltoihin.
”Perustuotteillammekin, kuten poistoputkilla, on vientipotentiaalia Euroopassa ja Pohjoismaissa. Tärkeintä on kuitenkin jatkuva innovointi, ja siinä tarvitaan käytännön kokemusta”, Saikkonen toteaa.
Itsekin rakennuksilla työskennellyt Saikkonen korostaa, että asentajan ja vastaavan mestarin näkökulman ymmärtäminen on olennaista tuotekehityksessä.
”Markkinoille pitää tuoda uusia tuotteita jatkuvasti. Silloin kilpailijoiden on paljon vaikeampi saavuttaa.”
Lama opetti varautumaan pahimpaan

VILPEn tarina alkoi, kun Saikkonen sai idean sienikiinnikkeestä. Tuote oli valmis aprillipäivänä 1974. Sienikiinnikkeen mukaan nimetty yritys SK Tuote Ky perustettiin maaliskuussa 1975. Tämä ensimmäinen kiinnike on edelleen tuotannossa. Vuosien varrella tuotetta on uudistettu, ja sen nimeksi on tullut Croco-kiinnike.
VILPE-tuotemerkki puolestaan syntyi 1988, ja yrityksen nimeksi vaihdettiin VILPE Oy vuonna 2018. Yrityksen historiassa on nähty sekä huippuja että haasteita. 1990-luvun lama koetteli rajusti.
”Velkaa oli paljon, ja tulevaisuus oli epävarma. Mutta selvisimme ja maksoimme lainat pois vuoteen 2000 mennessä”, Saikkonen kertoo.
Oppina lamasta hän painottaa pojalleen, nykyiselle toimitusjohtaja Tuomas Saikkoselle, kahta asiaa: pidä kassa ja tuotteet huippukunnossa.
”Kassa on yrityksen henkivakuutus.”
Yksi tuote, monta kattoa – tuotekehityksen ylpeydenhetkiä
Eero Saikkonen on erityisen ylpeä VILPEn tuotekehityksestä. Ensimmäinen iso läpimurto oli universaali läpivienti peltikatoille – yksi tuote, joka sopi eri kattoprofiileihin. Sen jälkeen kehitettiin ratkaisu, joka sopii kaikkiin tiilikattoihin.
”Kukaan ei uskonut, että se olisi mahdollista, mutta me teimme sen”, hän sanoo.
VILPE Sense -älykatto on uusi universaali läpimurto, joka sopii kaikille loiville katoille ja myös moniin muihin käyttötarkoituksiin.
”Kyseessä on yrityksemme ensimmäinen globaali teknologia. Olemme myös Osakan maailmanäyttelyssä mukana VILPE Sensellä syyskuun lopussa”, Tuomas Saikkonen sanoo.
50-vuotisjuhlavuoden kohokohdat

Rakennusneuvoksen arvonimen vuonna 2021 saanut Saikkonen näkee VILPEn tulevaisuuden valoisana, ja painottaa myynnin merkitystä.
”Yritys menestyy vain, jos myynti ja henkilöstö ovat ajan tasalla”, Eero Saikkonen sanoo.
VILPEn 50-vuotisjuhlavuoden kohokohtia ovat uusien varasto- ja toimistotilojen avautuminen Vantaalla 5. toukokuuta sekä tytäryhtiön perustaminen Yhdysvaltoihin.
”Kiitos isälleni Eerolle kaikista opeista, joita olen saanut. Hänen kanssaan on mahtava tehdä töitä”, Tuomas Saikkonen sanoo.
